Co powinnaś wiedzieć o karmieniu piersią?

#naturalnawięź

Pozycje do karmienia piersią

Pozycja klasyczna

Znajdź wygodne miejsce, gdzie będziesz mogła oprzeć się plecami. Przydatna będzie również poduszka do karmienia. Połóż na niej maluszka tak, by jego główka opierała się na Twoim zgięciu łokcia, Twoje przedramię podtrzymywało jego plecy, a druga ręka pupę. Ważne jest, by jego brzuszek przylegał do Twojego brzucha, a jego ucho, bark oraz bioderko ułożone były w jednej linii.

Pozycja krzyżowa

Chwyć maluszka ręką przeciwległą do piersi, którą karmisz. Ważne jest, żeby był ułożony mniej więcej na wysokości piersi, żeby swobodnie mógł jeść i żeby ręka, którą go podtrzymujesz nie była zbytnio obciążona. To dobra pozycja na początek przygody z karmieniem, ponieważ chwytając pierś możesz pomóc dziecku się przystawić.

Pozycja spod pachy

Do tej pozycji niezbędne jest ułożenie maluszka na poduszcze (np. specjalnej do karmienia) w taki sposób, żeby jego brzuch przytulony był do Twojego boku. Chwyć go ręką po stronie piersi, z której karmisz tak, żeby podtrzymać jego plecy, szyję oraz głowę. Pamiętaj o tym, żeby głowa oraz plecy maluszka tworzyły jedną linię.

Pozycja leżąca na boku

To pozycja, w której oboje leżycie na boku i przytulacie się brzuchami. Dla wygody możesz położyć głowę na jednej poduszce, a drugą ułożyć między swoimi kolanami. Tuż po porodzie możesz ułożyć głowę maluszka w swoim zgięciu łokcia lub na małej poduszce tak, żeby łatwiej było mu chwycić pierś, a w kolejnych etapach życia dziecka możesz zrezygnować z podpory.

Pozycja półleżąca

Leżąc w łózku ugnij nogi lekko w kolanach i podeprzyj się wyżej ułożonymi poduszkami. Połóż maluszka na sobie tak, żebyście stykali się brzuchami. Może to być wzdłuż lub w poprzek Twojego tułowia. Jedną ręką podeprzyj jego tułów, a drugą pupę, żeby bezpiecznie leżał na odpowiedniej wysokości do Twojej piersi.

Czy bobas się najada?

Jak często przystawiać do piersi?

Odpowiednia, jednak indywidualna częstotliwość

WHO zaleca karmienie wyłącznie piersią przez pierwsze sześć miesięcy życia maluszka. Adaptacja częstotliwości i długości karmienia według indywidualnych potrzeb dziecka jest najbardziej odpowiednia dla małego żołądka i pomaga uniknąć zastoju pokarmu.

Jak przystawiać do piersi?

Po czym poznać, że maluszek zjada wystarczająco dużo mleka?

Około pięciu mokrych pieluch dziennie (jasno zabarwionych)

Od urodzenia: trzy bądź więcej luźnych wypróżnień dziennie

Ciągłe przybieranie na wadze po pierwszym tygodniu życia

Dziecko jest zrelaksowane i usatysfakcjonowane po posiłku

Korzyści dla mamy

Wygoda

Karmienie piersią oszczędza pieniądze i czas, ponieważ nie trzeba kupować i przygotowywać pokarmu przed karmieniem. Karmisz gdzie chcesz i kiedy chcesz. Ponadto temperatura jest naturalnie kontrolowana, a higiena jest na najwyższym poziomie.

Budowanie naturalnej więzi z dzieckiem

Karmienie piersią sprzyja intymności między matką a dzieckiem.

Szybsza regeneracja macicy

Podczas karmienia wydziela się oksytocyna, która skraca czas obkurczania się macicy do stanu sprzed ciąży.

Szybsza utrata wagi i opóźniona menstruacja

Mamy karmiące piersią szybciej wracają do wagi sprzed ciąży, a ich menstruacja powraca zwykle po 6-8 miesiącach po porodzie.

Długoterminowe korzyści

Zmniejszone ryzyko występowania: raka piersi choroby sercowo-naczyniowej, artrozy, nadciśnienia tętniczego i cukrzycy typu II, a także niższy poziom cholesterolu we krwi.

Korzyści dla dziecka

Dostosowany do potrzeb dziecka

Pokarm matki samoistnie dostosowuje się do potrzeb dziecka, w zależności od jego wieku i etapu rozwoju.

Wzmacnia układ odpornościowy

Nukleotydy i przeciwciała wspierają dojrzewanie jelit i chronią przed infekcjami zarówno żołądkowo-jelitowymi jak i oddechowymi.

Właściwy mix dla zdrowego rozwoju

Mleko matki zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze, które spełniają wymagania energetyczne dla dziecka. Specyficzne dla ludzkiego mleka prebiotyki chronią zdrowie dziecka i przyczyniają się do łatwego trawienia.

Długoterminowe korzyści

Zmniejszone ryzyko alergii, otyłości, infekcji przewodu pokarmowego, ucha środkowego i dróg oddechowych, cukrzycy typu II, a także niższy poziom cholesterolu we krwi.

Rola Taty

Odprężenie oraz pewność siebie

Ograniczenie stresu jest niezbędne, aby uniknąć ewentualnego spadku produkcji mleka. Rola Taty jest tutaj ogromna. Oprócz zachęcania mamy do karmienia piersią, ojcowie mogą odciążać matki jednocześnie budując więź z dzieckiem poprzez:

  • Zmianę pieluszek
  • Odbijanie oraz uspokajanie
  • Przejęcie odpowiedzialności za kąpanie maluszka
  • Zabawy z dzieckiem lub spacery
  • Karmienie butelką, gdy niemożliwe jest karmienie piersią

Piùlatte plus

Piùlatte plus to suplement diety, na bazie opatentowanej cząsteczki SILITIDIL®, który w naturalny sposób wspiera laktację.

Sprawdź swoją wiedzę!

Rozwiąż quiz i pokaż nam Waszą #naturalnąwięź

Weź udział w konkursie

*dzięki zawartości rutwicy lekarskiej